Gaziantep OSB Teknokent, yerli ve yabancı girişimcilerin Türkiye’nin teknoloji geliştirme kapasitesine katkıda bulunabilmeleri amacı ile Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi ortaklığında kurulmuş bir teknoloji geliştirme bölgesidir. Gaziantep OSB Teknokent, 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu’nun 4. maddesi uyarınca faaliyette bulunmak üzere Bakanlar Kurulu’nun 11.09.2017 tarihli ve 2017/10825 sayılı kararının, 20.10.2017 tarih ve 30216 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanması ile kurulmuştur.

1969 yılında Türkiye’de kurulan ilk organize sanayi bölgelerinden biri olan Gaziantep OSB, yeni yatırımlara cevap verilebilmesi amacıyla zamanla genişletilerek günümüzde 5 bölgede, 1.000’i aşkın firmanın faaliyet gösterdiği üretim üssü konumuna ulaşmıştır. Tekstil, gıda, plastik, kimya başta olmak üzere farklı sektörlerde 260 bini aşkın istihdamın gerçekleştirildiği Gaziantep OSB, ülke ekonomisine önemli ölçüde katma değer üretmektedir.

Gaziantep OSB Teknokent, bölgede üniversite-sanayi işbirliğinin sağlanması hedefi ile geçici binasında faaliyetine başlamasının ardından, 2 bin m2 kiralanabilir alan ile Türkiye’nin üretim ve ihracat merkezinde gelişmiş bir Ar-Ge ekosistemi oluşturmuştur.

Bölgenin yönetilmesi ve işletilmesinden sorumlu Yönetici Şirket Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Teknopark A.Ş. olup, Gaziantep OSB ve HKÜ temsilcilerinde oluşan yönetim kurulu tarafından yönetilmektedir.

Şirket Unvanı: Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Teknopark A.Ş.
Şirket Adresi: OSB 1. Bölge 83120 Nolu Cd. No: 7 Başpınar, Şehitkamil/Gaziantep
Vergi Dairesi: Şehitkamil
Vergi Kimlik Numarası: 3890764779